B41554E8338Q000
Mfr.Part #
B41554E8338Q000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 3300UF 63V SCREW
Lead Pitch :
12.7mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2500 hours
Test Frequency :
100Hz
Length :
80.7mm
Diameter :
35.7mm
Voltage - Rated DC :
63V
Package / Case :
Aluminum
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
3.3mF
Reference Standard :
IEC60384-4
Surface Mount :
No
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Chassis Mount
Tolerance :
30%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
14A
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm
Terminal Shape :
Binding Post
Datasheets
B41554E8338Q000
3.3mF Capacitor 30% 14A 12.7mm Aluminum