B41554E7478Q000
Mfr.Part #
B41554E7478Q000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 4700UF 40V SCREW
Life (Hours) :
2000 hours
Test Frequency :
100Hz
Ripple Current :
5.2A
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
4.7mF
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
35.7mm
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Lead Pitch :
12.7mm
Reference Standard :
IEC60384-4
Package / Case :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
40V
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Tolerance :
30%
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
Bulk
Length :
55.7mm
Datasheets
B41554E7478Q000
4.7mF Capacitor 30% 5.2A 12.7mm Aluminum