B41554E5229Q000
Mfr.Part #
B41554E5229Q000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW
Capacitance :
22000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Tolerance :
-10% +30%
Voltage - Rated :
25V
Series :
B41554
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Impedance :
15mOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2500 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8.1A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Datasheets
B41554E5229Q000
B41554 22000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Screw Terminals