B41554E4479Q000
Mfr.Part #
B41554E4479Q000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 47000UF 16V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Terminal Pitch :
22.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Capacitance :
47000µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 100Hz
Series :
B41554
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
3.217 81.70mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Impedance :
13mOhm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Binding Post
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Diameter :
51.6mm
Size / Dimension :
2.032Dia 51.60mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
IEC60384-4
Tolerance :
-10% +30%
Length :
80.7mm
Datasheets
B41554E4479Q000
B41554 47000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 2.032Dia 51.60mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Screw Terminals