B41554E4229Q000
Mfr.Part #
B41554E4229Q000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 22000UF 16V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
7.5A @ 100Hz
Tolerance :
-10% +30%
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Impedance :
18mOhms
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22000µF
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
Height Seated (Max) :
3.217 81.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
16V
Series :
B41554
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Lifetime @ Temp :
2500 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41554E4229Q000
B41554 22000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 1.406Dia 35.70mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - Screw Terminals