B41554E4109Q000
Mfr.Part #
B41554E4109Q000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 10000UF 16V SCREW
Capacitance :
10000µF
Diameter :
35.7mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.406Dia 35.70mm
Ripple Current :
12A
Height Seated (Max) :
2.232 56.70mm
Test Frequency :
100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Published :
Lead Pitch :
12.7mm
Series :
B41554
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 100Hz
Termination :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
26mOhms
Tolerance :
-10% +30%
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
4.5A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
2500 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Life (Hours) :
2500 hours
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Length :
55.7mm
Datasheets
B41554E4109Q000
B41554 10000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 12A 1.406Dia 35.70mm -55°C~125°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals