B41550E8688Q000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41550E8688Q000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 63V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
IEC60384-4
Lead Pitch :
12.7mm
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
30%
Life (Hours) :
10000 hours
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
105.7mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
6.8mF
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
35.7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Test Frequency :
100Hz
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current :
20A
Termination :
Screw
Mounting Feature :
Chassis Mount
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Aluminum
Datasheets
B41550E8688Q000
EPCOS (TDK) B41550E8688Q000
6.8mF Capacitor 30% Bulk 20A 12.7mm Aluminum