B41505A9338M7
Mfr.Part #
B41505A9338M7
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Capacitance :
3300µF
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated :
100V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 100Hz
Diameter :
35mm
Ripple Current :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Impedance :
40mOhm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
50mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Series :
B41505
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
3A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B41505A9338M7
EPCOS (TDK) B41505A9338M7
B41505 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In