B41505A4159M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41505A4159M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Leakage Current :
1.75493mA
Dissipation Factor :
0.15 %
Diameter :
25mm
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Ripple Current :
2.8A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
100Hz
Length :
40mm
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
Snap in
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Aluminum
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
20%
Capacitance :
15mF
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41505A4159M000
EPCOS (TDK) B41505A4159M000
15mF Capacitor 20% Bulk 2.8A 10mm Aluminum