B41043A5338M
Mfr.Part #
B41043A5338M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packing Method :
Ammo Pack
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
2.475mA
Lead Pitch :
7.493mm
Impedance :
20mOhm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.18
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
2.41A
Polarity :
Polar
Length :
35.5mm
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Height :
35.5mm
Diameter :
16mm
Height Seated (Max) :
37.4904mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
3.3mF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Datasheets
B41043A5338M
3.3mF Capacitor 20% Bulk 2.41A 7.493mm Radial