B41043A3398M
Mfr.Part #
B41043A3398M
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Impedance :
24mOhm
Tan Delta :
0.23
Length :
40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
2.12A
Leakage Current :
1.17mA
Diameter :
12.5mm
Capacitance :
3.9mF
Datasheets
B41043A3398M
EPCOS (TDK) B41043A3398M
3.9mF Capacitor 20% Bulk 2.12A 5.0038mm Radial