B41042A7278M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41042A7278M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
40mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Tan Delta :
0.14
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
16mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Capacitance :
2.7mF
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
Polar
Ripple Current :
2.903A
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
40mOhm
Datasheets
B41042A7278M
2.7mF Capacitor 20% Bulk 2.903A 7.493mm Radial