B41042A6686M
Mfr.Part #
B41042A6686M
Description
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
68µF
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
105°C
Impedance :
700mOhm
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
3000 hours
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Polar
Length :
11.5mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
11.5mm
Ripple Current :
415mA
Height Seated (Max) :
13.0048mm
Leakage Current :
0.102mA
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
B41042A6686M
68μF Capacitor 20% Bulk 415mA 3.5mm Radial