B41042A6684M
Mfr.Part #
B41042A6684M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
Diameter :
5mm
Capacitance :
680nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2mm
Number of Terminations :
2
Height :
11mm
Tolerance :
20%
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Length :
11mm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.1
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.004mA
Ripple Current :
29mA
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
B41042A6684M
680nF Capacitor 20% Bulk 29mA 2mm Radial