B41042A4277M
Mfr.Part #
B41042A4277M
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Lead Diameter :
600 µm
Height :
12.5mm
Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
16V
Tan Delta :
0.16
Impedance :
420mOhm
Diameter :
10mm
Capacitance :
270μF
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
12.5mm
Lead Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
553mA
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
13.9954mm
Datasheets
B41042A4277M
270μF Capacitor 20% Bulk 553mA 5mm Radial