B41042A3687M
Mfr.Part #
B41042A3687M
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Impedance :
330mOhm
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
17.4752mm
Ripple Current :
798mA
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
680μF
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.19
Height :
16mm
Lead Pitch :
5mm
Length :
16mm
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.204mA
Package / Case :
Radial
Polarity :
Polar
Datasheets
B41042A3687M
680μF Capacitor 20% Bulk 798mA 5mm Radial