B41042A3228M
Mfr.Part #
B41042A3228M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Length :
25mm
Height :
25mm
Lead Diameter :
600 µm
Tan Delta :
0.21
Diameter :
12.5mm
Ripple Current :
1.715A
Capacitance :
2.2mF
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
10V
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
27.0002mm
Leakage Current :
0.66mA
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5mm
Polarity :
Polar
Impedance :
90mOhm
Datasheets
B41042A3228M
EPCOS (TDK) B41042A3228M
2.2mF Capacitor 20% Bulk 1.715A 5mm Radial