B41042A2828M
Mfr.Part #
B41042A2828M
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Life (Hours) :
5000 hours
Leakage Current :
1.5498mA
Package / Case :
Radial
Impedance :
50mOhm
Length :
35.5mm
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
8.2mF
Height :
35.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
2.551A
Height Seated (Max) :
37.4904mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Diameter :
16mm
Tan Delta :
0.36
Tolerance :
20%
Datasheets
B41042A2828M
8.2mF Capacitor 20% Bulk 2.551A 7.5mm Radial