B41042A156M
Mfr.Part #
B41042A156M
Description
CAP ALUM 15UF 20% 80V RADIAL
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
6.3mm
Capacitance :
15μF
Length :
11mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
20%
Termination :
Lead Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
80V
Ripple Current :
189mA
Height :
11mm
Datasheets
B41042A156M
15μF Capacitor 20% Bulk 189mA 2.5mm Radial