B41041A5476M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41041A5476M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
25V
Height - Seated (Max) :
0.492 (12.50mm)
Tan Delta :
0.14
Height :
11mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.03525mA
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
Package / Case :
Radial
Impedance :
1.2 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Obsolete
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Length :
11mm
Ripple Current :
130mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
5mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Lead Spacing :
0.079 (2.00mm)
Package :
Bulk
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
500 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B41041
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.197 Dia (5.00mm)
Other Names :
B41041A5476M000
Ratings :
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41041A5476M
B41041 47μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 130mA 0.197 Dia (5.00mm) -40°C ~ 105°C Polar 2mm Radial