B41022A2686M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41022A2686M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.24
Polarity :
POLARIZED
Length :
7mm
Lead Pitch :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
AMMO PACK/TR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
6.3V
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Capacitance :
68µF
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
450 µm
Max Operating Temperature :
105°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Height :
7mm
Radiation Hardening :
No
Series :
B41022
Ripple Current :
70mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Spacing :
0.098 (2.50mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount Land Size :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B41022A2686M
B41022 68μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 70mA 0.248 Dia (6.30mm) -- Polar 2.5mm Radial