B37986N5332J000
Mfr.Part #
B37986N5332J000
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL
Length :
6.5024mm
Capacitance :
3.3nF
Mount :
Through Hole
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Multilayer :
yes
Lead Pitch :
2.4892mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
5.0038mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Datasheets
B37986N5332J000
EPCOS (TDK) B37986N5332J000
3.3nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
B37986N5332J000 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.4892mm.
B37986N5332J000 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient