B37920K5270J060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37920K5270J060
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
27pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
B37920K
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Datasheets
B37920K5270J060
EPCOS (TDK) B37920K5270J060
B37920K 27pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
B37920K5270J060 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
B37920K5270J060 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm