B37986N5103J000
Mfr.Part #
B37986N5103J000
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
2.4892mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10nF
Length :
6.5024mm
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin
Width :
5.0038mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Datasheets
B37986N5103J000
EPCOS (TDK) B37986N5103J000
10nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
B37986N5103J000 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.4892mm.
B37986N5103J000 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient