B37979N1330K051
Mfr.Part #
B37979N1330K051
Description
CAP CER 33PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Capacitance :
33pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ratings :
AEC-Q200
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
2.4892mm
Length :
5.5118mm
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B37979N1330K051
EPCOS (TDK) B37979N1330K051
33pF 100V Ceramic Capacitor 10% Radial
B37979N1330K051 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.4892mm.