B37979G5471J051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37979G5471J051
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
No
Series :
B37979G
Capacitance :
470pF
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 14 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B37979G5471J051
EPCOS (TDK) B37979G5471J051
B37979G 470pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37979G5471J051 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
B37979G5471J051 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm