B37941K9334K60
Mfr.Part #
B37941K9334K60
Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Capacitance :
330nF
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
16V
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
1.2446mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.2446mm
Tolerance :
10%
Package / Case :
Height :
1.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.0066mm
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
B37941K9334K60
EPCOS (TDK) B37941K9334K60
330nF 16V Ceramic Capacitor 10% 0805
B37941K9334K60 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A voltage of 16V can be used for operation.
B37941K9334K60 Features
with the voltage - Rated DC of 16V