B37941K5682K060
Mfr.Part #
B37941K5682K060
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
6800pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Width :
1.25mm
Series :
B37941K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Height :
0.6mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
WRAPAROUND
Datasheets
B37941K5682K060
EPCOS (TDK) B37941K5682K060
B37941K 6800pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
B37941K5682K060 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
B37941K5682K060 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm