B37941K5473K070
Mfr.Part #
B37941K5473K070
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Voltage - Rated :
50V
Unknown
Applications :
Automotive
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.047µF
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
0.6mm
Width :
1.25mm