B37941K5104K070
Mfr.Part #
B37941K5104K070
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.8mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Series :
B37941K
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Applications :
Automotive
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.25mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B37941K5104K070
EPCOS (TDK) B37941K5104K070
B37941K 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
B37941K5104K070 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
B37941K5104K070 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm