B37931K9104K070
Mfr.Part #
B37931K9104K070
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
WRAPAROUND
Series :
B37931K
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Height :
0.8mm
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B37931K9104K070
EPCOS (TDK) B37931K9104K070
B37931K 0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
B37931K9104K070 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
B37931K9104K070 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm