B37931K1221K060
Mfr.Part #
B37931K1221K060
Description
CAP CER 220PF 100V X7R 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Length :
1.6002mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Width :
787.4μm
Capacitance :
220pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
B37931(100V)
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
10%
Height :
800μm
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
B37931K1221K060
EPCOS (TDK) B37931K1221K060
B37931(100V) 220pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
B37931K1221K060 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
B37931K1221K060 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V