B37931K0223K070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37931K0223K070
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.8mm
Capacitance :
0.022µF
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.8mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
B37931K
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Applications :
Automotive
Surface Mount :
yes
Datasheets
B37931K0223K070
EPCOS (TDK) B37931K0223K070
B37931K 0.022μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
B37931K0223K070 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
B37931K0223K070 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm