B37930K5390J060
Mfr.Part #
B37930K5390J060
Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0603
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6002mm
Capacitance :
39pF
Tolerance :
5%
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
AEC-Q200
Thickness :
889μm
Width :
787.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
B37930K5390J060
EPCOS (TDK) B37930K5390J060
39pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
B37930K5390J060 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
B37930K5390J060 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V