B32676G1475K000
Mfr.Part #
B32676G1475K000
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 750VDC RADIAL
Film Capacitors
Depth :
20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
Long Life
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
900V
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
750V
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
1.2 mm
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Height Seated (Max) :
1.555 39.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering
Size / Dimension :
1.654Lx0.787W 42.00mmx20.00mm
Tolerance :
±10%
Series :
B32676
Capacitance :
4.7μF