B32612A7223J008
Mfr.Part #
B32612A7223J008
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.25KVDC RAD
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Length :
18.0086mm
Lead Pitch :
15.0114mm
Features :
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Series :
B32612
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
9.4996mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
15.494mm
Tolerance :
5%
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250V
Packing Method :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Height - Seated (Max) :
0.610 (15.50mm)
Terminal Pitch :
15mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Ratings :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Capacitance :
22nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.709 L x 0.374 W (18.00mm x 9.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)