B32674D4335K000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32674D4335K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 450VDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Voltage - Rated DC :
450V
Tolerance :
10%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Polypropylene
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
3.3μF
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Height :
24.5mm
Depth :
15mm
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.3mOhm
HTS Code :
Length :
31.5mm
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-40°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
27.5mm
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Length :
6mm
Datasheets
B32674D4335K000
EPCOS (TDK) B32674D4335K000
3.3μF Film Capacitor 10% Radial 450V-DC 450V-AC Polypropylene Through Hole
B32674D4335K000 Overview
An internal (DC) voltage of 630V is required for systems to function.As a result, the device has 10.3mOhm equivalent series resistance (ESR).
B32674D4335K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
10.3mOhm equivalent series resistance (ESR)