B32672Z5105K000
Mfr.Part #
B32672Z5105K000
Description
CAP FILM 1UF 10% 520VDC RADIAL
Capacitance :
1μF
Height :
18.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 277
Voltage :
520V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dissipation Factor :
1 %
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated AC :
277V
Mount :
Voltage - Rated DC :
520V
Dielectric Material :
Polypropylene
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
110°C
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
15mm
EAR99
Depth :
11mm
Size Code :
Length :
18mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
6mm
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
B32672Z5105K000
Introducing Film Capacitors EPCOS (TDK) B32672Z5105K000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:520V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, B32672Z5105K000 pinout, B32672Z5105K000 datasheet PDF, B32672Z5105K000 amp .Beyond Film Capacitors EPCOS (TDK) B32672Z5105K000 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B32672Z5105K000
1μF Film Capacitor 10% Radial 520V-DC 277V-AC Polypropylene Through Hole