B32672L8392J289
Mfr.Part #
B32672L8392J289
Description
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Depth :
5mm
Length :
18.0086mm
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric :
PP
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Polypropylene
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Diameter :
800 µm
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 700
Voltage - Rated DC :
2kV
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
700V
Height Seated (Max) :
10.4902mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
3.9nF
Datasheets
B32672L8392J289
EPCOS (TDK) B32672L8392J289
3.9nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene Through Hole
B32672L8392J289 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 2000V.
B32672L8392J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V