B32672L7333J000
Mfr.Part #
B32672L7333J000
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.3KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
500V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Package / Case :
Radial
Width :
8.509mm
Dielectric Material :
PP
Tolerance :
5%
Height Seated (Max) :
14.5034mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
EAR99
Terminal Pitch :
15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1300V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Length :
18.0086mm
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
15.0114mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
1.3kV
Series :
B32672L
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance :
33nF
Max Operating Temperature :
110°C
Size Code :
Datasheets
B32672L7333J000
EPCOS (TDK) B32672L7333J000
B32672L 33nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 1.3kV-DC 500V-AC PP Through Hole
B32672L7333J000 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1300V.
B32672L7333J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1300V