B32672L1223J000
Mfr.Part #
B32672L1223J000
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Stock
130
In Stock :
130
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 600
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
600V
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Capacitance :
0.022µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B32672L
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
8.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
HTS Code :
Size / Dimension :
0.709Lx0.335W 18.00mmx8.50mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
15mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Size Code :
7133
Surface Mount :
No
Rated (AC) Voltage (URac) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18mm
Voltage - Rated DC :
1600V 1.6kV
Datasheets
B32672L1223J000
EPCOS (TDK) B32672L1223J000
B32672L 0.022μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized
B32672L1223J000 Overview
An internal (DC) voltage of 1600V is required for systems to function.0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.
B32672L1223J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 600V