B32672L1103K289
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32672L1103K289
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Width :
6mm
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
Ammo Pack
HTS Code :
Dielectric Material :
Polypropylene
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Negative Tolerance :
10%
Height :
11mm
Operating Temperature (Max) :
85°C
Length :
18mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 600
Terminal Pitch :
15mm
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10nF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
600V
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
10%