B32671L6473J289
Mfr.Part #
B32671L6473J289
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Temperature
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Series :
B32671L
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
10mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Capacitance :
0.047µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Length :
13mm
Voltage - Rated AC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Width :
6mm
Datasheets
B32671L6473J289
EPCOS (TDK) B32671L6473J289
B32671L 0.047μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
B32671L6473J289 Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 630V must be applied internally.Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 250V (URac).Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.
B32671L6473J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V