B32671L1472J000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32671L1472J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
4700pF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Series :
B32671L
Voltage - Rated DC :
1600V 1.6kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Feature :
High Temperature
Size / Dimension :
0.512Lx0.236W 13.00mmx6.00mm
Voltage - Rated AC :
600V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B32671L1472J000
EPCOS (TDK) B32671L1472J000
B32671L 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized
B32671L1472J000 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.