B32656S7125K562
Mfr.Part #
B32656S7125K562
Description
CAP FILM 1.2UF 10% 1.25KVDC SCRW
Stock
25
In Stock :
25
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250V
Capacitance :
1.2μF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Depth :
30mm
Length :
42mm
Voltage - Rated AC :
500V
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
37.4904mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 500
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
1.25kV
HTS Code :
Height :
45mm
Packaging :
Bulk
Termination :
EAR99
Max Operating Temperature :
100°C
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
Chassis Mount, Screw
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
30mm
Dielectric :
PP
Terminal Shape :
Lug
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Datasheets
B32656S7125K562
EPCOS (TDK) B32656S7125K562
1.2μF Film Capacitor 10% Lug 1.25kV-DC 500V-AC Polypropylene Chassis Mount, Screw
B32656S7125K562 Overview
An internal (DC) voltage of 1250V is required for systems to function.As a result, the device has 5mOhm equivalent series resistance (ESR).
B32656S7125K562 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V
5mOhm equivalent series resistance (ESR)