B32656S1334K561
Mfr.Part #
B32656S1334K561
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1.7KVDC SCRW
Stock
42
In Stock :
42
Film Capacitors
Height :
39.5mm
Width :
20mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
10%
Depth :
20mm
Length :
42mm
Capacitance :
330nF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 750
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
750V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Mount :
Chassis Mount, Screw
Contact Plating :
Tin
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Lug
Termination :
Lug
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Pitch :
37.4904mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Datasheets
B32656S1334K561
EPCOS (TDK) B32656S1334K561
330nF Film Capacitor 10% Radial Lug 1.6kV-DC 750V-AC Polypropylene Chassis Mount, Screw
B32656S1334K561 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1600V.A device with a 9mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.
B32656S1334K561 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
9mOhm equivalent series resistance (ESR)