B32656S0155K566
Mfr.Part #
B32656S0155K566
Package / Case
Rectangular Box
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1KVDC SCREW
Termination :
Screw Terminals
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Package / Case :
Rectangular Box
Terminal Shape :
Lug
Width :
30mm
Tolerance :
±10%
Length :
42mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
HTS Code :
Feature :
Low ESL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1.5μF
Series :
B32656S
Rated (AC) Voltage (URac) :
480V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 480
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Lead Spacing :
0.945 24.00mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
480V