B32656S0125K563
Mfr.Part #
B32656S0125K563
Description
CAP FILM 1.2UF 10% 1KVDC SCREW
Stock
69
In Stock :
69
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Lug
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Screw
Voltage - Rated AC :
480V
Max Operating Temperature :
100°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
Pbfree Code :
yes
Length :
42mm
Dielectric Material :
Polypropylene
Depth :
20mm
Lead Pitch :
57mm
Capacitance :
1.2μF
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 480
Contact Plating :
Tin
Width :
20mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
39.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
PP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Lead/Base Style :
Straight
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Lug
Packaging :
Bulk
Datasheets
B32656S0125K563
EPCOS (TDK) B32656S0125K563
1.2μF Film Capacitor 10% Lug 1kV-DC 480V-AC Polypropylene Screw
B32656S0125K563 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1000V.A device with a 5mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.
B32656S0125K563 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
5mOhm equivalent series resistance (ESR)