B32653A7224J000
Mfr.Part #
B32653A7224J000
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC RAD
Film Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
500V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
500V
Pbfree Code :
yes
Length :
26.5mm
HTS Code :
Width :
14.5mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
1250V 1.25kV
Height Seated (Max) :
1.161 29.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
B32653
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
22.5mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250V
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Size / Dimension :
1.043Lx0.571W 26.50mmx14.50mm