B32653A6334K289
Mfr.Part #
B32653A6334K289
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
16.51mm
Lead Pitch :
22.5mm
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Diameter :
800 µm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Height :
16.5mm
Depth :
10.5mm
Capacitance :
330nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
10.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene
Length :
26.5mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
B32653A6334K289
EPCOS (TDK) B32653A6334K289
330nF Film Capacitor 10% Radial 630V-DC 250V-AC Polypropylene Through Hole